Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Wydarzenia arrow Jesteście takimi samymi Polakami
Jesteście takimi samymi Polakami E-mail


Kwestia wsparcia finansowego dla różnorodnych polskich inicjatyw w Irlandii, zbyt małe zainteresowanie polskich władz sprawami polskich emigrantów na Zachodzie, brak środków, które mogłyby być przeznaczone na pomoc słabo radzącym sobie na Wyspie rodakom, w tym na akcję informacyjną - takie między innymi sprawy poruszali przedstawiciele polskiej społeczności na mającym miejsce w zeszłą środę w Domu Polskim w Dublinie spotkaniu z polskimi senatorami RP.

Spotkanie odbyło się w ramach czterodniowej wizyty w Irlandii przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatora Andrzeja Persona, wiceprzewodniczącego Komisji senatora Romana Ludwiczaka, a także naczelnika Wydziału Polonii w Departamencie Konsularnym i Polonii MSZ Wojciecha Tycińskiego.
W spotkaniu, obok przedstawicieli polskich mediów, organizacji czy instytucji, uczestniczyło
także trzech konsuli RP w Dublinie oraz Ambasador RP dr Tadeusz Szumowski, który zapowiedział spotkanie jako okazję do wymiany doświadczeń oraz poznania spojrzenia na sprawy Polaków w Irlandii ze strony polskich władz.

Oczekiwania

“Wierzę, że wasz pobyt tutaj to pobyt czasowy, a my w kraju musimy zrobić wszystko, byście
wy, ludzie młodzi, dynamiczni, wykształceni, wrócili – mówił senator Andrzej Person. - Mamy obowiązki w stosunku do was, a wy macie prawo wymagać, bo jesteście takimi samymi Polakami, jak ci mieszkający nad Wisłą - mówił dalej. - To wprawdzie zadanie rządu, ale rola Senatu też jest tu ważna”.

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, której członkami są senatorzy Andrzej Person oraz Roman Ludwiczak, jest jedną ze stałych komisji senackich. Do jej zadań należą: utrzymywanie więzi z krajem, opieka nad Polakami i osobami polskiego pochodzenia mieszkającymi poza krajem, inicjowanie i koordynacja współpracy środowisk polonijnych, ochrona dziedzictwa polskiej kultury i historii za granicą.

Jak podkreślił senator Roman Ludwiczak, otwarcie się Senatu na sprawy Polonii w krajach Unii Europejskiej należy do priorytetów tej kadencji Senatu. “Nasza pomoc powinna odpowiadać waszym zapotrzebowaniom” - mówił.
Goście z Polski mogli zapoznać się w niektórymi polskimi inicjatywami kulturalnymi, informacyjnymi, sportowymi czy edukacyjnymi podejmowanymi w Irlandii przez tutejsze organizacje. Wysłuchali też o nurtujacych polską społeczność problemach czy barierach, głównie finansowych, przeszkadzających w rozszerzaniu różnego typu działań, które mogłyby służyć i Polakom w Irlandii, i integracji polsko-irlandzkiej, i prezentacji Irlandczykom oraz innym mieszkającym tu nacjom dorobku kulturalnego Polski i Polaków.
Jak okazało się podczas rozmowy - co chyba nikogo nie zdziwiło - kilka spraw dotyczących spraw Polaków w Irlandii i ich potrzeb wygląda zupełnie inaczej z perspektywy władz naszego kraju...

Spotkania

Wśród kilkunastu spotkań, które odbyli polscy senatorowie, miało także miejsce spotkanie z irlandzkim Ministrem ds. Integracji Conorem Lenihanem. Było to pierwsze spotkanie ministra z przedstawicielami polskiego Senatu tej kadencji, a minister Lenihan wyraził nadzieję, iż zapoczątkuje ono kolejne, które będą okazją do wzajemnych dyskusji oraz wymiany informacji i doświadczeń. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o kwestii integracji poprzez sport i lokalne inicjatywy czy uznawaniu polskich kwalifikacji.

Dla przedstawicieli polskiej społeczności w Irlandii zaszłotygodniowe spotkanie nie było pierwszym z przedstawicielami władz z kraju. Czy efektem tego będą jakieś konkretne poczynania? Czas pokaże.

Edyta Wygonik-Barzyk

wyd. “Polski Herald”, 6 lutego 2008 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl