Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Zatrzymać imigrantów
Zatrzymać imigrantów E-mail


O znaczeniu imigracji dla Irlandii, a także o najbliższych planach oraz wyzwaniach swojego urzędu opowiadał polskim dziennikarzom Minister ds. Integracji Conor Lenihan. Podczas specjalnego spotkania dla przedstawicieli polskiej prasy, które odbyło się 22 stycznia 2008 r. w Dublinie w siedzibie Department of Community, Rural, and Gaeltacht Affairs, minister Lenihan wielokrotnie podkreślał ogromny wkład imigrantów w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny Irlandii. „Imigracja jest dla nas dziś tak samo ważna, jak inwestycje poczynione w Irlandii w latach 60., gdyż dzięki niej nasze społeczeństwo i gospodarka otwierają się na świat. Stajemy się bramą do Europy” – mówi Lenihan.

Masowy napływ imigrantów do Irlandii w ostatnich latach, zwłaszcza tych wysoko wykwalifikowanych, zwiększył wydajność irlandzkiej gospodarki oraz przyciągnął kolejnych inwestorów. Dlatego też za swoje główne zadanie ministerstwo uważa zastosowanie odpowiedniej polityki integracyjnej, która zatrzyma specjalistów w Irlandii, a w przyszłości pozwoli Irlandii stać się jednym z najbogatszych państw świata.

„Zatrudnienie będzie kluczową kwestią naszej polityki. Szeroki dostęp do pracy oraz możliwości awansu zachęcą ludzi do integracji” – wyjaśnia minister. Ważną rolę będą tutaj odgrywać instytucje państwowe odpowiedzialne za przekazywanie informacji o prawach pracowniczych. W niedalekiej przyszłości ministerstwo przewiduje także utworzenie specjalnego wielojęzycznego serwisu internetowego, który pozwoli przybywającym do Irlandii na szybkie zaznajomienie się z funkcjonowaniem irlandzkiego rynku pracy.

„Potrzebny jest nam ponadto scentralizowany ośrodek, gdzie każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat PPSN, Social Welfare czy zarejestrowania firmy” – uważa Lenihan. Priorytetem w tegorocznych planach ministerialnych będzie jednakże nacisk na naukę języka angielskiego przez imigrantów, co automatycznie zwiększy ich szanse na rynku pracy. Zdaniem ministra na szczególną uwagę zasługuje tutaj społeczność polska, która według danych statystycznych jest jedną z najlepiej wykwalifikowanych grup narodowościowych w Irlandii.

Ministerstwo będzie zachęcać pracodawców do organizowania kursów języka angielskiego dla swoich pracowników, zaś pracowników do zdobywania certyfikatów językowych. „Korzyści wyniosą z tego zarówno pracodawcy, jak i sami Polacy, którzy po powrocie do kraju, będą mogli swobodnie prowadzić rozmowy z zagranicznymi inwestorami” – uważa Lenihan.

Na razie rząd irlandzki stawia na integrację również poprzez dofinansowywanie organizacji sportowych np. GAA (Gaelic Athletic Association) czy FAI (Football Association of Ireland) oraz przyznanie imigrantom prawa do głosowania w wyborach samorządowych (2009). A kto wie, może już niedługo pozwoli imigrantom z Unii Europejskiej na udział w wyborach do irlandzkiego parlamentu.

Sabina Wasik

Polski Herald, wyd. 30.01.2008

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl