Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Brat snu
Brat snu E-mail


Nadchodzi czas hibernacji. Święto Zmarłych przypomina nam niezmiennie o nieodwracalnym cyklu życia. To właśnie za jego sprawą, zwąchawszy w powietrzu nasączony nostalgią dym zniczy i bólem naznaczony, wszechobecny zapach chryzantem, tych zakłamanych poetów przemijania, natura zaczyna powoli umierać. Z każdym dniem bliższa wydania ostatniego westchnienia zabiera ze sobą po drobnym kawałku nas samych, niepostrzeżenie malując nas kolorem swojej nadchodzącej śmierci. Z wolna zamykając się w swoim zimowym mauzoleum odcina nam omdlałym gestem dostęp do życiodajnej energii.

Odarci ze światła wydajemy się bezbarwni i bez mocy, pętając się po życiu opieszale i bez celu. To wtedy najłatwiej jest trafić do naszych skołatanych dusz boskiemu Tanatosowi, mitycznemu i bachowskiemu bratu snu. Tanatos, czarnowłosy brat słodkiego Hypnosa jest bóstwem wiecznie młodym, o głębokim spojrzeniu, kuszącym niezepsutym ziemskim rozkładem ciałem i mamiącym głębią niepospolitego, hipnotycznego umysłu. Bożek ów tym bardziej kusi, że wydaje się obiecywać uniesienia wiecznego spokoju, niewiele w zamian żądając.  Stąd wielu wyglądających próżno nadziei z samego dna ziemskiego padołu oddaje mu się ekstatycznie w ostatnim geście potrzeby ukojenia. Jest wiele sposobów na umieranie – można odejść pożegnawszy się ze światem w wielkim stylu i o czasie, można zostać wytrąconym z balansu istnienia poprzez nieprzewidziany jakiś wypadek, można zaniechać życia po prostu i przestać istnieć powoli, biernie i niezauważalnie. Można również dokonać aktu największego tchórzostwa, ostatecznej inwokacji życia, łabędziego śpiewu.

W ten sposób właśnie giną co roku o tej porze ludzie podatni na wpływy natury, losu i środowiska. Tak tracimy przyjaciół, rodziców, kochanków. Pognębienie emocjonalne spotęgowane wpływem depresji klimatycznej wszechobecnej w naszym nowym, zimowo szarym kraju kosztuje nas każdej jesieni i zimy wiele istnień ludzkich, których niespodziewane odejście pozostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia. Osoby, które pozostają, odnajdują się w nowej rzeczywistości nie bez trudu, tym bardziej, że ich tragedia nie kończy się tak szybko, jak kończy się życie ukochanej osoby. Brzydota mechanicznego systemu prawnego objawia się w całej swojej krasie, gdy każe nam się pojawiać na sądzie koronerskim, gdzie ze szczegółami dowiemy się o przyczynie zgonu osoby, z którą nie było nam dane się pożegnać, oraz o splocie okoliczności do tegoż zgonu prowadzących. Mimowolny rachunek sumienia, jaki narzuca się w ten sposób osobom i tak wystarczająco pokrzywdzonym przez los bywa nie do zniesienia zarówno dla nich samych, jak i dla tych, którzy są im bliscy. Takie okrutne i suche requiem grają tutaj wszystkim samobójcom.
Gdy nasze dusze opanują tonacje molowe a ciała poddadzą się beznadziei niby-zimowej egzystencji, niech nie kusi nas Tanatos, ten bezczelny, zadufany w sobie pseudowybawca. Niech wszyscy ci, którzy łączą się z matką ziemią w powolnym zastoju długich, ciemnych miesięcy pamiętają, że natura wkrótce znowu się obudzi i pożegna Hypnosa, swojego chłodnego kochanka. Większość z nas będzie przy tym obecna i da świadectwo. Tanatos nie pozwoli jednak odejść swoim oblubieńcom, bo egoistyczny bożek raz obdarowany ich towarzystwem nie zrezygnuje z niego za żadną cenę. Natura zasypia bowiem na chwilę, ludzie – na wieki.

Urszula Uí Sirideáin

Irlandia cechuje się jednym z najwyższych w Europie odsetkiem samobójstw popełnianych przez młodych ludzi. Grupa najwyższego ryzyka to mężczyźni w wieku 18 – 25 lat, wśród których samobójstwa są obecnie jedną z najczęściej spotykanych przyczyn zgonu.

 

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl