Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Zwalniany ma swoje prawa
Zwalniany ma swoje prawa E-mail


Komu przysługuje wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy o pracę to zawsze jeden z najmniej przyjemnych momentów w pracy. Czy należy się okres wypowiedzenia, czy pracodawca może zwolnić z dnia na dzień?


Prawo irlandzkie chroni pracowników, którzy przepracowali u jednego pracodawcy co najmniej 13 tygodni. Wypowiedzenie powinno być dostarczone pracownikowi na piśmie w obowiązującym terminie, którego długość zależy, od przepracowanego okresu. Terminy wypowiedzenia obowiązują w każdym przypadku, o ile umowa o pracę nie przewiduje dłuższego. Pracownik nie musi pracować w czasie trwania wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli zostanie mu zaoferowana przez pracodawcę wypłata za cały okres wypowiedzenia i pracownik taką ofertę zaakceptuje. Zaznaczyć należy, że w takim wypadku pracodawca może zakończyć umowę o pracę z dniem wręczenia wypowiedzenia.

Brak okresu wypowiedzenia może nastąpić tylko w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, pod warunkiem, że zaistniały do tego podstawy: napaść, pijaństwo, kradzież, tyranizowanie innych pracowników, znęcanie, poważne łamanie zasad i zwyczajów ustalonych przez pracodawcę. Pracownika rezygnującego z pracy z własnej woli obowiązuje minimum jeden tydzień wypowiedzenia o ile umowa o pracę nie przewiduje terminu dłuższego.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na czas określony, ma prawo do otrzymania wypłaty za zapracowany ale nie wykorzystany urlop. Kwota powinna odpowiadać tej, która zostałaby wypłacona w przypadku wykorzystania prawa do corocznego urlopu. Wypłata taka może nastąpić tylko w przypadku umów na czas określony i w momencie ich zakończenia. Jeżeli umowa wygasa w przeddzień święta narodowego (public holiday), a pracownik przepracował co najmniej cztery poprzedzające tygodnie, powinien również otrzymać wypłatę za ten dzień. Odnosi się to również do pracowników zatrudnionych na niepełny etat, jeżeli przepracowali co najmniej 40 godzin w ciągu poprzedzających pięciu tygodni.

Generalnie wszyscy pracownicy są chronieni prawem w wypadku bezpodstawnego zwolnienia z pracy, zwykle jednak pracownik powinien przepracować u tego samego pracodawcy co najmniej jeden rok, żeby móc złożyć zażalenie o nieprawnym zwolnieniu. Wyjątkiem od tej reguły są zwolnienia ze względu na działalność lub członkostwo w związkach zawodowych; podczas ciąży; zaraz po urodzeniu dziecka; ze względu na karmienie piersią i inne przyczyny wiążące się z ciążą lub urodzeniem dziecka; ze względu na korzystanie z prawa do urlopu macierzyńskiego; urlopu wychowawczego w związku z urodzeniem dziecka lub adopcją; urlopu „opiekuńczego” (w związku z podjęciem się opieki nad osobą tego wymagającą); oraz korzystania z prawa do minimalnej stawki wynagrodzenia. Każdy zwolniony pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy pisemnego oświadczenia o przyczynie zwolnienia, które powinno być dostarczone w ciągu 14 dni od złożenia takiej prośby. Jeżeli zwolnienie jest bezpodstawne w opinii pracownika, pracodawca ma obowiązek udowodnić i w odpowiedni sposób udokumentować przyczynę zwolnienia.

Nie może być przyczyną zwolnienia z pracy: przynależność do związków zawodowych, wyznanie i poglądy polityczne, ciąża, korzystanie z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub zdrowotnego, rasa, orientacja seksualna i wiek pracownika.

Nasz Głos, nr 12 z dn. 17.11.2007 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl