Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Dublin kusi atrakcjami
Dublin kusi atrakcjami E-mail


Miasto, które urzeka swym pięknem


Stolica Irlandii obfituje w atrakcje turystyczne. Większość z nich jest skupiona na niewielkim obszarze i dzielą je odległości, które łatwo można pokonać pieszo.

 

Warto przejść się zatłoczoną O’ConnellStreet, zwiedzić katedrę św. Patryka i Zamek Dubliński oraz wstąpić do jednego z pubów na szklaneczkę Guinnessa. Pomimo bezpośredniej bliskości murów miejskich, ta część Dublina pozostawała niezagospodarowana aż do 1592 roku, kiedy założono Trinity College. Rozkwit budownictwa miejskiego w tej części Dublina nastąpił dopiero w połowie XVIII wieku. Wystawiono tu wówczas wiele imponujących gmachów publicznych, takich jak Stara Biblioteka w Trinity College, Leinster House czy dzisiejsza siedziba Bank of Ireland. Najbardziej charakterystycznymi pozostałościami georgiańskich czasów są piękne skwery i długie szeregi wyniosłych kamienic wokół Merrion Square. W wielu budynkach zachowały się oryginalne detale: kołatki do drzwi, półkoliste nadświetla nad wejściem frontowym i balkony z kutego żelaza.

Dublin południowo-wschodni jest dzisiaj turystycznym centrum stolicy z pięknymi wystawami i ożywioną atmosferą sklepów przy Grafton Street. W tej części miasta znalazły siedzibę Galeria Narodowa z bogatymi zbiorami malarstwa, a także Muzeum Narodowe ze wspaniałą ekspozycją złotnictwa i innych bezcennych dzieł z epoki brązu oraz czasów wczesnego chrześcijaństwa. Położone w pobliżu Muzeum Historii Naturalnej urzeka fascynującymi zbiorami i pięknymi wnętrzami z epoki królowej Wiktorii. Teren wokół College Green z górującymi nad nią fasadami gmachów Bank of Ireland i Trinity College jest centralnym punktem miasta. Uliczki i pasaże przecinające zatłoczoną, choć dostępną tylko dla pieszych Grafton Street szczycą się najlepszymi w stolicy sklepami, hotelami i restauracjami. Schronienia od zgiełku miasta można szukać w alejkach St Stephen’s Green – rozległego parku otoczonego pięknymi georgiańskimi budowlami.

Okazały budynek, w którym dzisiaj mieści się Irlandzki Bank Narodowy, był wzniesiony jako pierwszy w Europie gmach przeznaczony na siedzibę parlamentu. Przed wejściem do banku od strony College Green stoi pomnik dłuta Johna Foleya wystawiony w 1879 roku na cześć Henry’ego Grattana, męża stanu, który w starym parlamencie staczał boje o niezależność Irlandii. Pięciohektarowy Merrion Square jest jednym z największych i najwspanialszych placów-ogrodów Dublina. Od zachodu górują nad nim gmachy Muzeum Historii Naturalnej i Galerii Narodowej oraz poprzedzonego ogrodem Leinster House. Z trzech pozostałych stron skwer otaczają stare georgiańskie kamienice. Na wielu, dziś przeznaczonych na lokale biurowe, są wmurowane tablice upamiętniające dawnych mieszkańców.

Z kolei Dublin południowo zachodni obfituje wprawdzie w zabytkowe budowle, takie jak zamek czy katedra Kościoła Chrystusowego, ale brak mu owego olśniewającego blasku sąsiednich ulic otaczających Grafton Street. Jednak ożywienie budowlane w ostatnich latach sprawiło, że dzielnica nabrała kolorytu, zwłaszcza wokół Temple Bar, gdzie domy przy atrakcyjnych, brukowanych uliczkach zapełniły się oryginalnymi sklepami, galeriami i kawiarniami. Zamek Dubliński – od czasu, gdy w XIII stuleciu Normanowie zdobyli stojącą tu niegdyś fortecę, przez siedem wieków Zamek Dubliński był symbolem brytyjskiego panowania. W południowym skrzydle Wyższego Zamku urządzono Apartamenty Państwa Irlandzkiego. Zwiedzając tę część miasta grzechem byłoby ominąć Temple Bar – wąskie brukowane uliczki ciągnące się między Bank of Ireland a katedrą Kościoła Chrystusowego znane są z najlepszych nocnych lokali, restauracji i sklepów. W latach 70-tych XX wieku powstały tu pracownie młodych artystów, sklepy z płytami, odzieżą i książkami. Mieszczą się tu galerie specjalizujące się w sztuce użytkowej, wystawiające współczesną biżuterię irlandzką i meble, instytucje muzyczne i fotograficzne, centrum sztuki, które przygotowuje przedstawienia teatralne dla dzieci. Kolejną atrakcją jest Katedra św. Patryka – największy irlandzki kościół wzniesiony w pobliżu świętej studni, przy której podobno św. Patryk chrzcił nowo nawróconych około 450 roku. Pierwsza świątynia była drewnianą kaplicą, w XII wieku zbudowano katedrę z kamienia. Budowla ma 91 metrów długości, od zachodu góruje 43-metrowa wieża, którą w XVIII wieku zwieńczono ją iglicą.

Czytaj także: Dublin i Irlandia, Po prostu Dublin

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl