Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Udowodnij kim jesteś
Udowodnij kim jesteś E-mail


Zrobienie zdjęcia ekspresowego – dziesięć minut. Złożenie wniosku – trzydzieści złotych. Zyskanie plastikowej tożsamości – bezcenne.

31 grudnia 2007 upłynie termin składania wniosków o wymianę starych, książeczkowych dowodów osobistych na nowe, plastikowe. Proces rozpoczął się w 2001, a dokumenty wymieniano przy okazji zmiany nazwiska, zagubienia lub kradzieży. Osoby uzyskujące pełnoletniość otrzymywały nowe dowody i jakoś się to kręciło. W tym roku sytuacja nieco się zmieniła.

Im bliżej końca roku, tym więcej pojawia się ostrzeżeń o przykrych konsekwencjach, których należy się spodziewać w przypadku niedopełnienia tej formalności - 31 marca 2008 roku stare dowody nieodwołalnie przestaną spełniać swoją podstawową funkcję: nie będą poświadczały tożsamości, ani obywatelstwa polskiego.

Paszport nie wystarczy?

Z pozoru problem dotyka głównie obywateli polskich zamieszkałych w kraju. Za granicą podstawowym dokumentem stwierdzającym tożsamość jest paszport lub – na terytorium Unii Europejskiej – nowy, plastikowy dowód osobisty. Kłopoty zaczynają się, kiedy trzeba załatwić jakieś formalności przy okazji wizyty w Polsce. Zwłaszcza jeśli wymagają potwierdzenia miejsca stałego zameldowania, bo tej informacji nie ma w paszporcie. I tutaj zaczynają się schody.

Jak, gdzie i dlaczego tak długo?

W świetle obowiązującego w Polsce prawa nie można złożyć wniosku ani odebrać dokumentu przebywając za granicą. Organem wydającym dowód osobisty jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla miejsca w którym osoba jest zameldowana, więc wnioski można składać wyłącznie w odpowiednim urzędzie w Polsce. W tym samym urzędzie można odebrać gotowy dokument, który powinien zostać wydany do 30 dni od złożenia formularza. W rzeczywistości, obecnie urzędy dosłownie zakorkowały podania o nowe dowody, stąd czas oczekiwania na odbiór sięga już dwóch miesięcy.

Zainteresowany musi złożyć niezbędne dokumenty i odebrać wydany dowód osobiście, nie można nikogo upoważnić do dokonania tej czynności. Dla osób mieszkających za granicą oznacza to konieczność wyjazdu do Polski, najczęściej dwukrotnego, bo niewielu może sobie pozwolić na spędzenie w kraju miesiąca. Dobra wiadomość jest taka, że nowy dokument będzie można odebrać w dowolnym czasie, choćby w przyszłym roku.

Czy warto się przejmować dowodem osobistym?

Na pewno nie należy zbytnio zwlekać, bo w krytycznej sytuacji może się okazać, że nie uda się załatwić na czas jakiejś istotnej sprawy. W szczególny sposób dotyczy to osób, które prowadzą w Polsce interesy, planują kupić mieszkanie, wziąć kredyt itp.

Czy można było ułatwić życie emigrantom? Prawdopodobnie tak. Uruchomienie w konsulacie punktu przyjmowania wniosków i wydawania gotowych dokumentów nie powinno nastręczać większych trudności, lecz problemem nie do przeskoczenia okazał się stan aktów prawnych. Tym samym znów emigranci pozostawieni zostali z problemem sami sobie. Co gorsza, już dziś mówi się o kolejnej wymianie dowodów, tym razem na biometryczne, bardziej funkcjonalne i trudniejsze do sfałszowania.

Piotr Kołaczek

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Meble kuchenne Moreno
Sprzedam (16.02.2018)
Młodzieżowe meble Rest
Sprzedam (16.02.2018)
Narożnik Milano o połowę taniej
Sprzedam (15.02.2018)
Rewelacyjny narożnik Vegas
Sprzedam (14.02.2018)
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl